Přírodní materiál má přednost

Mějte na paměti, že právě naše ratolesti jsou teprve ve fázi formování tělesné schránky. Ta se vyvíjí do podoby dospělého jedince pomalu a postupně tak, jak ji to předurčila DNA. Jsou díky tomu také více náchylné na alergie, infekční choroby a úrazy a tomu bychom měli přizpůsobit i prostředí, kde se pohybují, tedy hlavně dětský pokoj. Nejvíce zasaženy bývají nejmenší děti do 5 let. Pamatujte na to, že by měly mít kolem sebe přirozenou ochrannou bariéru vytvořenou především z přírodních materiálů. To se týká jak nábytku a lůžka, tak i podlahové krytiny. Ideální je nábytek i postel z masivu, malba na stěnách šetrná k životnímu prostředí, bytové textilie nejlépe z bavlny, lnu a konopných vláken. Přikrývky a polštáře by měly být pouze bavlněné.
holčičí pokojíček.jpg

Funkční zóny

Dětský pokoj se pokuste rozdělit, pokud vám to dovolí prostor, do tří zón. Na místo pro spaní, hraní, a učení. Zajistit byste měli i absenci ostrých hran postele a nábytku buď polstrováním, nebo zakulacením. Pády na hrany a rohy stolů, skříní a postelí bývají poměrně často příčinou těžkých úrazů malých dětí.
podkrovní pokojíček.jpg

Dětské spaní

Především u dětí je zásadní spát na vhodném lůžku, neboť se jim teprve formuje páteř. Vyhýbejte se však tzv. visco pěně, která malé tělíčko na lůžku brání přirozenému pohybu, sevře jej, a páteř se pak nepřirozeně deformuje. Vhodnou matraci a lamelové rošty do dětských postelí nechte posoudit odborníkem, buď pediatrem, nebo ortopedem.

Volný prostor

Čím menší děti, tím více vyžadují volného prostoru kolem sebe. Jsou všetečné a neohrabané a rády si jej kolem sebe upraví rozestavěnými hračkami. Ideální volbou jsou v dětském pokoji pouze postel, psací stůl a vestavěná skříň pro oděvy a hračky. Zbytek prostoru ponechte prázdný.
dřevěný vláček.jpg

Koberce, ano či ne

Koberec bývá zdrojem potravy pro roztoče, ale zároveň je přirozeným měkkým polstrováním. Tvrdá plovoucí podlaha se sice dobře udržuje v čistotě, ovšem je kluzká a nepohodlná. Nejhorší je v kombinaci s malým koberečkem, o který děti zakopávají, a který podkluzuje. Většina pediatrů se přiklání ke klasickému koberci, který však udržujte v čistotě nejen luxováním, ale i občasným hloubkovým čištěním. Časem se i u pravidelně luxovaných koberců rozmnoží roztoči, kteří se živí šupinkami kůže a lidským potem a jejich výskyt významně podpoří děti tím, že po něm našlapují bosými chodidly takříkajíc každý den.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup