… a taky se mi sevřelo hrdlo. Co když nafoukám? Budu za nezodpovědného alkoholika, přijdu o řidičák, body, peníze. Neměl jsem pít radši nic!
To, abychom se dostali na nulovou hladinu alkoholu může někdy trvat mnohem déle, než si myslíme. Do výše uvedené situace se pak může dostat i ten, kdo si dá alkohol pouze svátečně. A když není zrovna otrlým ignorantem, zažívá při takové kontrole chvíle hrůz. Je mu trapně. A to se ještě naštěstí nestala nějaká nehoda. To by pak bylo mnohem horší. Zákon schválnosti je jak známo neúprosný. Za jak dlouho tedy po požití alkoholu můžeme s klidem usednout za volant?
Alkohol se z trávicího systému dostává postupně do krve. Organismu ho pak jako cizorodou látku začne odbourávat. Jenže rychlost, s jakou to provádí záleží na množství různých faktorů.
Naše tělo alkohol vylučuje pomocí moči, potu a dechu. Část pak zvládá zpracovat i trávicí systém. Faktory, které v tom hrají hlavní roli jsou pohlaví, výška a hmotnost. Také záleží na tom, jak rychle do sebe alkohol dostaneme.
Co se týká pohlaví, jsou na tom hůř ženy. Ano milé dámy, je to nespravedlivé, ale je to tak. Vaše tělo alkohol odbourává mnohem déle než to mužské. Ale nutno podotknout, velký vliv má fakt, že ženy disponují obvykle nižší hmotností. Tak například šedesátikilová žena odbourá jedno desetistupňové pivo za čtyři hodiny, kdežto muž o hmotnosti osmdesát pět kilo to zvládne za dvě a čtvrt hodiny. Dvanáctistupňové pak tato žena odbourá za čtyři a půl hodiny, tento muž za necelé tři hodiny!
Nejlepší je samozřejmě plánovat dopředu a myslet na to, kdy je čas být klidným řidičem. A kdy v klidu zajít na skleničku. Ale někdy si s námi život pohrává a dostává nás do zapeklitých situací. S rozhodováním, zda váš aktuální stav je vhodný na jízdu vám mohou pomoci alkohol testery. Na trhu jich je dnes již celá řada. Ale měření berte raději jako orientační. Také lze využít aplikace alkoholových kalkulaček do chytrých telefonů. Zkuste to, možná se budete divit, za jak dlouhou dobu by vás pustila na silnici!