Nepřestávejte se mít rádi

Jsou mezi námi lidé, kteří si myslí, že mít se rád je něco nepatřičného, ba přímo sobeckého. Nejdříve přece musejí mít rádi všechny okolo sebe a vyjadřovat jim náklonnost, být na ně hodní, vycházet jim vstříc a pomáhat ze všech sil. Jen nevyvolávat hádky a rozepře. To raději se vším souhlasit, aby pak na sebe slyšeli ódy, jací že jsou skvělí kamarádi.
Omyl. Jste skvělí jen do té doby, než začnete druhým vadit. Než se někdy neudržíte a pěkně od plic jim řeknete, co si o nich myslíte. Než odmítnete někomu půjčit peníze, než – sic s těžkostí vám vlastní, nezůstanete v zaměstnání přesčas. Než než než …
klíč k srdci
Proto – nebuďte hodní, buďte sví! A začněte se už konečně mít rádi. Vás přece nemusí mít každý rád, vy nemusíte vycházet za každou cenu kdekomu vstříc, vy nemusíte být hodní! Chovejte se přirozeně, začněte se projevovat, dávejte o sobě už konečně vědět. Nebuďte ta šedá myška na konci řady. Jasné, že se nestanete hned orlem, za kterým všichni letí. Stačí když se trochu zvednete ze země, a to do té výše, aby po vás druzí už nešlapali. A nedupali vám na krk, neprocházeli se po vaší duši.
To bude chtít ale odvahu. Jen odvážný může být šťastný. Po šedé myšce nikdo za pár let ani nevzdechne, ale po orlovi zůstane stopa na nebi. K orlovi se vzhlíží. Na myšku se jen pohlíží a někdy i s opovržením.
A proto: Odhoďte zbytečnou skromnost a přestaňte se rozdávat druhým. Začněte s láskou opečovávat sami sebe, vaše tělo, vaše srdce. Uvědomte si, že jsme všichni na svět přišli nazí. Porodem jsme se nezačali lišit, až naším chováním. Podepsala se na nás výchova našich rodičů.
Jsou rodiče přísní, nedůslední, milující, opatrující, volnomyšlenkářští anebo rodiče i nejsou. A to je všechno vklad do našeho života. Nemůžeme si pořád stěžovat, že jsme „to“ a „ono“ od našich rodičů nedostali. Že se proto neumíme mít rádi, neumíme komunikovat, neumíme se prosazovat mezi druhými.
ruce vytváří obraz srdce, láska
Už jste dospělí. Vezměte život do svých rukou. A nezapomeňte si toho malého nešťastného človíčka uvnitř vás alespoň občas pochovat a pochválit. Hned jemu i vám bude lépe.

5/5 - (1 vote)