Nespavost: Co ji způsobuje?

Každý člověk stráví zhruba třetinu svého života spaním. Někomu se to může zdát jako přehnaný údaj, ale spánek je pro nás klíčový. Během spánku odpočívá celé naše tělo a mysl, a je proto důležité si spánku dopřávat dostatek a zajistit si jeho kvalitu.

Co je to nespavost

Nespavost je spánková porucha, při které je narušené usínání či průběh samotného spánku. Jejími hlavními příznaky jsou problémy s večerním usínáním a s předčasným ranním vstáváním. Následky těchto potíží jsou unavenost, malátnost, zhoršená koncentrace, zhoršení pracovního výkonu, podráždění a špatná nálada.

Zbavte se zdrojů problémů

Nespavost může způsobovat mnoho věcí. Obzvláště v dnešní době je nespavost velice častá kvůli hektickému stylu života a vysoké míře stresu, kterým dennodenně čelíme. Jednou z mnoha příčin mohou být osobní problémy, nemoci, nedostatek pohybu, špatný životní styl i věk. Je potřeba se zamyslet, co vaši insomnii způsobilo, a zaměřit se na odstranění či alespoň omezení zdroje vašich problémů.

Jak si zařídit lepší spánek

Je mnoho cest, jak si udržovat vhodnou spánkovou hygienu. Čím více se jich vám podaří dodržet, tím větší máte šanci si během noci náležitě odpočinout.
Zhruba 6 hodin před spaním nepijte kávu, čaje či jiné další nápoje obsahující kofein. Dále také není dobré tak 2 hodiny předem kouřit či konzumovat alkohol. Je také důležité před spaním nejíst těžká jídla, která kromě nespavosti mohou způsobovat i noční můry.

nespavost

Z dlouhodobého hlediska je dobré si udržovat pravidelný režim. Chodit spát a vstávat v určitou dobu. Tělo se tak lépe přizpůsobí a naučí se i na spánek připravit. Také pokud máte během dne zvýšenou aktivitu, je pro vás snazší večer usnout. Pravidelně se proto hýbejte a zajišťujte svému tělu potřebnou fyzickou aktivitu.
Místnost, ve které spíte, by měla být tichá a tmavá. Je také vhodné místnost dostatečně vyvětrat. Jedním z nejpodstatnějších faktorů je samotná postel, lůžkoviny a matrace, na které strávíte celou noc. V tuto chvíli se vyplatí investovat do kvality. Pokud si budete chtít zajistit dobrý spánek, budete si možná muset zaplatit trochu více.

Ceny matrací se pohybují mezi 7 000 až 20 000 korunami. Jejich cenu ovlivňuje kvalita, celková výdrž a speciální vlastnosti. Ale zdraví máme každý jen jedno. Na tom se šetřit nedá. S financemi by vám případně mohla pomoci krátkodobá půjčka.

Léky zvolte jako poslední možnost

Existuje mnoho různých léčiv, které vám mohou zajistit klidnější spánek, ale není vhodné spoléhat pouze na ně. Léky vás nikdy nedokážou dostat do toho správného rozpoložení, které umí zajistit pouze pravý spánek. Avšak pokud opravdu nebudete mít jinou možnost, poraďte se před jejich užíváním se svým lékařem.