Nákup akcií u brokera XTB

Akcie jsou oblíbené jak pro dlouhodobé investice, tak pro spekulování a obchodovaní. My se v tomto článku podíváme na nabídku brokera XTB, která obsahuje hned dva různé druhy akcií. Klienti brokera XTB mohou přes obchodní platformu nakupovat fyzické akcie, které se obchodují na burze, a rozdílové kontrakty na akcie (CFD). Akciové CFD vycházejí z tradičních akcií, avšak jsou to deriváty, které se v mnoha ohledech liší.

graf na kurzy

Nákup akcií prostřednictvím CFD

Akciové CFD nejsou ve skutečnosti žádné akcie. Je to pouze kontrakt, jehož hodnota kopíruje hodnotu vybrané akcie. Pokud probíhá nákup akcií prostřednictvím CFD kontraktu, obchodník za kontrakt zaplatí stejnou částku, kterou by zaplatil za danou akcii na burze, a broker se zavazuje, že tento kontrakt kdykoliv odkoupí zpět. Při obchodování s CFD tedy spekulujete o tom, zda cena akcií vzroste nebo klesne. Výhodami CFD jsou nízké poplatky, možnost shortování (vydělávat, když hodnota akcií klesá) a finanční nenáročnost. Nevýhodou je naopak vyšší riziko kvůli finanční páce a poplatky za dlouhodobé držení CFD kontraktů (swapové poplatky).

Nákup fyzických akcií u XTB

Pokud koupíte fyzické akcie, tak se stanete podílníkem v akciové společnosti. Jako akcionář máte nárok na každoroční dividendu, avšak některé společnosti dividendy nevyplácejí. Akcie se ukládají v elektronické podobě na depozitní účet brokera a dividendy připisuje XTB přímo na obchodní účet akcionáře. Při obchodování fyzických akcií neexistuje nic jako finanční páka nebo swapové poplatky, takže držení akcií je bezplatné. V minulosti broker XTB místo fyzických akcií nabízel syntetické akcie, které fungovaly na bázi CFD. Dnes už je ale na platformě brokera nenajdete.

populace

Fyzické akcie a akciové CFD se mohou zdát prakticky totožné, ale opak je pravdou. Zatímco fyzické akcie jsou určeny pro dlouhodobé investice, rozdílové smlouvy jsou vhodné pro krátké obchody. V určitých situacích se dají ale také kombinovat. Pokud držíte akcii, jejíž hodnota začíná strmě klesat, můžete svoji pozici zajistit dočasným nákupem opačné obchodní pozice pomocí CFD. Ztráty na fyzické akcii se potom budou rovnat ziskům z držení CFD.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup