Kde se nachází nejvyšší hora Austrálie a Oceánie


Podobně jako mnohé jiné oblasti, je i Austrálie a Oceánie domovem mnoha nejrůznějších pohoří, hor a vrcholů. Zdálo by se, že bude poměrně jednoduché určit, který z nich je ten skutečně nejvyšší. Jak se však ukazuje, situace není až tak jednoduchá.

Ve skutečnosti zde totiž máme kandidáty hned dva. Jedním z nich je Puncak Jaya, nacházející se na ostrově Nová Guinea, konkrétně v části patřící k Indonésii. Se svou výškou 4 884 metrů nad mořem je nejvyšší horou celého ostrova, a tedy i celé oblasti. Problém je však v tom, že Indonésie se geograficky počítá do Asijské oblasti, bez ohledu na to, že právě ostrov Nová Guinea se nachází v oblasti Oceánie.

turistické rozcestí na Nové Guinei

Proto se jako nejvyšší hora Austrálie a Oceánie oficiálně uvádí Mount Wilhelm, která se nachází na stejném ostrově. Rozdíl je v tom, že její lokalita již patří pod stát Papua – Nová Guinea, a ten se již do Austrálie a Oceánie, také někdy zkráceně nazývané Australasie, počítá. Tato hora má výšku 4 509 metrů nad mořem, je tedy poněkud nižší než Puncak Jaya. Je součástí Bismarckova pohoří, které se táhne po naprosté většině ostrova.

vrchol Mount Wilhelm

Záleží tedy na nás, kterou z nich budeme skutečně počítat. Pravdou však je, že v obou případech jde o skutečně divy přírody, které rozhodně stojí za to navštívit. Jistě, můžeme se poněkud obávat místní pověsti, avšak v dnešní době je cestování sem poměrně bezpečné, zvláště pokud využijeme služeb cestovní kanceláře.

V každém případě se však jedná o poměrně zajímavou debatu, kterou nenajdeme jinde na světě. Který vrchol by měl být skutečně považován za nejvyšší v dané oblasti? To záleží na úhlu pohledu. Je však dobré, pokud se do této oblasti chystáte, se informovat, abyste se skutečně dostali na ten vrchol, který vás zajímá. Výstup totiž není zrovna jednoduchý, a navíc se nejedná o levnou cestu. Proto je dobrá příprava základem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup