Jak dobře znáte naše nejvyšší hory

Nejvyšší hory Evropy budete zřejmě dobře znát z výuky zeměpisu na základní škole. Nejvyšším vrcholkem evropského kontinentu je kavakzský Elbrus a ty ostatní nejvyšší body mimo Kavkaz hledejte v Alpách. Jistě vám není neznámý název Mont Blanc a Matterhorn anebo Monte Rosa. Z nadmořských výšek nad čtyři tisíce metrů se až tají dech, i když jsou ve srovnání s Himálajemi sotva poloviční.

krása Jizerských hor

Pro někoho jsou však nejvýznamnějšími vrcholky tuzemské hory, a za nimi se také lidé vypravují s batohem na zádech, aby si užili jejich přirozenou krásu.

Pobyt na horách je vždy něčím výjimečným, málokdo má totiž to štěstí žít tu natrvalo, a to zejména ve vyšších oblastech nad tisíc metrů nad mořem. Právě proto považujeme výlety do hor za to, co si nemůžeme dopřát každý den, a co se stává námětem na dovolenou kvůli kráse tamního prostředí a zajímavým rozhledům do krajiny pod sebou.

pohled na Jizerské hory

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak dobře jsou vám známy nejvyšší vrcholy našich hor? Znáte je všechny, nebo alespoň některé? Mohli bychom si tu ty nejznámější společně připomenout:

Klínovec – nejvyšší hora Krušných hor je známa zejména lyžařům, ale i v létě je tu co k vidění. Je zde otevřena rozhledna a doporučit k návštěvě bychom vám mohli i nejvýše položené město v České republice s názvem Boží Dar.

Luž – Sněžku zná každý, ale nejvyšší horu Lužických hor s názvem Luž jen někteří z vás. Přitom je odtud překrásný výhled a krajina v jejím okolí je tak zajímavá, že byste si ji neměli nechat ujít, například jako námět na týdenní dovolenou.

Smrk – nejvyšší hora české části Jizerských hor není Jizera, ale Smrk. Jizera je ovšem o pouhé dva metry nižší vrchol. K oběma horským masivům se vyplatí vypravit z Frýdlantu a Raspenavy, ovšem výlet můžete spojit i s pobytem v Josefově Dole a zejména na Mariánské hoře v Albrechticích v Jizerských horách. Bude se tu líbit dětem i dospělým a lze tu provozovat pěší turistiku i cykloturistiku.