Extra silné magnety – neodymy pro 21. století. Znáte je?


Pamatujete staré školní magnety, které sotva udržely přicvaknutý list papíru? Minulost. Dnešní neodymové silné magnety udrží i tisícinásobek své hmotnosti. Z čeho jsou vyrobené a jak se takové magnety dají využít třeba doma? Podívejte se na pár tipů a vyzkoušejte.

V minulosti byly používané hlavně šedočerné feritové magnety. Občas bývaly lakované dozelena nebo jinak. „Ferity“ seženete i dnes, ale pro praktické použití se moc nehodí, mají malou magnetickou sílu.

UMG2135-Extra-silne-magnety-pro-21-stoleti-uvodni

Silné magnety ze slitiny neodymu

Nejsilnější, dnes běžně dostupné permanentní magnety, jsou neodymové. Vyrábějí se ze slitiny železa, boru, neodymu a dalších kovů. Před silnou magnetizací je ještě výrobci opatřují ochrannou vrstvou z niklu, zinku, plastem či pryží. Jsou pak více odolné vlivům počasí.

Permanentní magnety fungují bez elektřiny

Co vlastně znamená slovo „permanentní“? Neodymové magnety pro svůj provoz nepotřebují elektřinu, jako elektromagnety. Fungují trvale. Pokud současně používáte i starší, slabší typy magnetů, například feritové, dejte pozor.

Jestliže silné neodymové magnety přiblížíte k těm slabším, anebo třeba k magnetické fólii, hrozí demagnetizace magnetické síly slabších magnetů. Silnější neodymové magnety ty slabší mohou „vybít“.

Neodymový magnet unese i tisícinásobek hmotnosti

Neodymové magnety jsou velice silné. Unesou mnohonásobek své hmotnosti. Magnety uzvednou dokonce i slona. Neodymy jsou obsažené také v břemenových magnetech, kterými se dá zvednout i několikatunové břemeno.

Kde se silné magnety používají?

Kde se dají silné magnety použít? I když nejsou většinou moc vidět, najdete je v mnoha spotřebičích, automobilech, jsou základem pro magnetické držáky, magnetické stavebnice a hlavolamy. Uplatnění mají rovněž ve vědě, potravinářství i mlýnech, kde magnetická síla z obilí zachycuje kovové špony, šrouby, jež se uvolňují během sklizně z kombajnů a techniky.

5 nápadů pro využití magnetů v domácnosti

Jak magnety využít i doma? Inspirujte se pěti nápady.

1) Magnetky pro přicvaknutí vzkazů

Kancelářské magnety, magnetické figurky i magnetické tyčky jsou vhodné pro přicvaknutí receptů k ledničce, nákupních seznamů a vzkazů, také pro připevnění pohlednic, fotografií, obrázků ke kovové magnetické nástěnce v dětském pokoji.

UMG2135-Extra-silne-magnety-pro-21-stoleti-2

2) Magnetická chňapka

Všijete-li magnet k lemu chňapky, můžete ji pak přicvaknout třeba na bok mikrovlnky, lednice, ke kovové zárubni dveří. Pro tyto účely jsou k dispozici speciální zašívací magnety.

3) Magnety na secvaknutí závěsů

Vlají vám v průvanu závěsy? Vlepte nebo zašijte na konce stuhy silné kotoučové magnety. Potom spínací stuhu omotejte okolo závěsu a konce s magnety secvakněte k sobě.

Tip: Inspirujte se postupy, co z magnetů vyrobit na blogu Magnetik.cz

4) Magnetické háčky k zavěšení čehokoliv

Potřebujete ke stěně či konstrukci přimontovat závěsné háčky, ale nechce se vám do ní vrtat? Silné magnetické háky a háčky dobře drží na oceli i železe a unesou i desítky kilogramů. Vyzkoušejte.

5) Teleskopický magnet – pomocník do kapsy

Zapadly vám klíče za skříň nebo do mezery vedle autosedačky? Vysunovací magnet se vejde i do kapsy a kabelky. Roztáhnete jej během chvilky, strčíte ho do nepřístupných prostor, klíče se k němu přicvaknou a v pohodě je vytáhnete.

Všechny typy magnetů seženete na webu Unimagnet.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup