Strávit dovolenou v Maroku je snem mnoha cestovatelů. Tato země překvapí své návštěvníky jak úžasnou faunou, tak flórou. Mezi zvířata, která žijí tam i u nás v Evropě, patří strakapoudi či prasata divoká. Stejně tak kočky a psi. Typické pro Afriku jsou především antilopy, gazely a pštrosi. Stejně jako makak berberský, šakal či muflon. Tím, že jsou břehy Maroka omývány oceánem, vyváží se odsud do celého světa různé druhy ryb. Sardinky, ančovičky, makrely, tuňáky. Protože je v Maroku teplé podnebí, přilétá tu velké množství stěhovavých ptáků z celé Evropy. Přestože Maročané chovají na svých pozemcích především ovce a kozy, tradiční jsou i chovy drůbeže, oslů, koní. A ojediněle i velbloudů.
Jižní Maroko není zrovna pohostinným místem, vzhledem k vyprahlosti půdy. Na které se daří jenom málo druhům rostlin. A ještě menšímu počtu zvířat. A přesto je druh koz, které v této oblasti nejen žijí, ale přírodě i pomáhají. Protože jsou tyto kozy vybaveny kopyty, které je udrží na skalách, stejnou službu jim poskytují i na stromech. Místní lidé si toho povšimli a začali jim stromy upravovat. V tomto zeměpisném pásu se daří Arganii trnité, která nikde jinde na světě neroste. A navíc se z jejich plodů vyrábí arganový olej. Který je vzácný pro svoje složení a patří mezi nejdražší na světě. Na těchto stromech nacházejí marocké kozy obživu. Kdy zelený obal ořechu je pro ně velkou pochoutkou.
Ale samotná jádra ořechů rády nemají a protože jsou to zvířata přežvýkavá, plod dlouho zpracovávají. A během té doby je vyplivují do širšího okolí, kam by ze stromu nikdy nedopadly. A tak se vlastně postarají o jejich množení v celé krajině. Velkou výhodou je fakt, že se ujmou daleko častěji než v blízkosti rodičovských stromů. Které dorůstají do výšky až deseti metrů. Což pro náhodné pozorovatele působí pohled na pasoucí se kozy jako zjevení. A přestože by mohlo vypadat, že je tímto způsobem ekosystém narušen, vědecká studie došla k opaku. Že je jak pro stromy, tak pro kozy prospěšný.