Cesta po světě pokémonů

S třetí generací her se pokémoni přesunuli na Game Boy advance. To umožnilo lepší grafiku a také nové mechaniky, o kterých si brzy povíme více.
 
Děj Ruby, Sapphire a Emerald se odehrává v tropickém, vodnatém regionu s názvem Hoenn. Kromě starých známých zde najdeme i 134 zcela nových pokémonů. Tím se dostáváme k celkovému počtu 386 známých druhů. Tentokrát zde nejsou žádné předvývoje či nové evoluce starých pokémonů.
silueta Moltrese
 
I v regionu Hoenn se stáváte mladým trenérem, který poráží trenéry stadionů a nakonec i pokémonní ligu. Jako záporáci jsou zde v pokemon Sapphire Team Aqua a v pokémon Ruby Team Magma. Ve verzi Emerald bojujete s oběma. Zatímco cílem Teamu Rocket byla nadvláda nad světem, Team Aqua chce zvětšit plochu oceánů, jelikož ty jsou kolébkou života. Naproti tomu Team Magma, chce zvýšit plochu suché země, aby bylo více prostoru pro lidi i suchozemské pokémony.
 silueta Articuna
Svých cílů chtějí dosáhnout za pomoci legendárních pokémonů Groudona, který má schopnost zvýšit sluneční žár, a Kyogreho, který naopak dokáže přivolat věčný déšť. Toto je první případ, kdy má legendární pokémon dané verze přímý vliv na příběh hry. V předchozích verzích vždy byli skrytí a byli odměnou pro toho, kdo opravdu daný region prozkoumával.
 
Tito dva titáni mne přivádí k nové mechanice, který se v těchto hrách objevila, a to jsou Ability, tedy tzv. Schopnosti. Ty mohou mít různou podobu, například Kyogre vyvolává déšť, který během bitvy oslabuje ohnivé útoky a posiluje vodní. Groudonova schopnost má opačný efekt.
 
V této generaci se také objevily předělávky, tzv. Remaky, starších her. Tentokrát jde o hry Fire red a Leaf Green, které jsou předělávkou her Red, Green a Blue na Game Boy Advance. Najdeme zde starý známý příběh, ovšem doplněný o dobrodružství v lokaci Sevii islands, která v původní hře nebyla.
 
Ve třetí generaci není střídání dne a noci jako ve druhé. Poprvé se zde objevují lokace, kde lze najít speciální pokémony, nedostupné během normální hry. Abyste získali možnost tato místa navštívit, jsou nutné speciální předměty, které vám do hry dají na speciálních akcích pořádaných Nintendem. Samozřejmě v České republice žádná takováto akce neproběhla, takže mimo výletu do zahraničí u nás nikdo neměl možnost tyto pokémony získat.
 silueta Zapdose
Hry třetí generace jsou považovány za jedny z nejtěžších pokémon her. Pokud tedy máte rádi výzvu, neváhejte a zkuste je. Třeba budete příjemně překvapeni.